Foto Piotr Matusewicz / PressFocus

Football Polish second division season 2020/2021
Dominik Kunca
Credit: Piotr Matusewicz / PressFocus

12. kolejka II ligi stała pod znakiem niespodzianek. Dotychczasowy lider rozgrywek Wigry Suwałki dość niespodziewanie przegrał u siebie z Sokołem Ostróda 1:2. Inni faworyci także zawiedli. Chojniczanka przegrała 2:3 z Bytovią Bytów, a Stal Rzeszów okazała się o jedną bramkę gorsza od Motoru Lublin. Wpadki pretendentów do awansu wykorzystali zawodnicy Górnika Polkowice, którzy wygrali siódme spotkanie z rzędu.

Zmiana na szczycie

8 meczów i basta. Na tej liczbie zakończyła się seria spotkań bez porażki piłkarzy Wigier Suwałki. Zespół Dawida Szulczka przegrał pierwszy mecz od 9 września. Dość nieoczekiwanie Wigry poległy na własnym terenie z beniaminkiem Sokołem Ostróda 1:2. Do tej pory ekipa z Suwałk w każdym meczu II ligi przejmowała inicjatywę i atakowała na pole karne przeciwnika. Ostródzianie jednak odrobili pracę domową i świetnie zneutralizowali poczynania rywali i wyprowadzali groźne kontraataki. Po jednej z dobrze przeprowadzonych kontr, w 19. minucie Dawid Wolny zdobył bramkę. Radość gości nie trwała długo, bo już sześć minut później stan spotkania wyrównał Cezary Sauczek. O końcowym rezultacie meczu przesądził gol Tomasza Gajdy w 55. minucie. Wigry próbowały odmienić losy meczu, ale na marne. Sensacja stała się faktem i suwalczanie spadli z fotelu lidera.

Nowym liderem rozgrywek II ligi został Górnik Polkowice. Podopieczni Janusza Niedźwiedzia kontynuują imponującą serię 7 zwycięstw z rzędu. Polkowiczanie pokonali Skrę Częstochowa 3:1. Co ciekawe była to pierwsza porażka ”Skrzaków” na własnym stadionie przy ul. Loretańskiej od 12 miesięcy! W starciu super strzelców II ligi Eryk Sobków okazał się lepszy od Kamila Wojtyry. Snajper Górnika trafił 9. raz w sezonie, dzięki czemu wyprzedził napastnika Skry. Polkowiczanie zawdzięczają weekendowe zwycięstwo przede wszystkim Mateuszowi Piątkowskiemu. 35-latek zdobył dwie bramki, choć wcześniej ani razu nie trafił do siatki przeciwnika. Zespół, który jeszcze dwa lata temu grał w III lidze kontynuuje marsz na zaplecze ekstraklasy.

Kolejka niespodzianek

Na pewno największą sensacją kolejki było potknięcie Wigier Suwałki, ale dość niespodziewane rezulaty padły w Lublinie i Bytowie. Motor z dyrektorem sportowym, Michałem Żewłakowem na trybunie pokonał jednego z faworytów do awansu na zaplecze elity, Stal Rzeszów 1:0. Zwycięstwo skromne, ale w przypadku Motoru jakże cenne, przecież przed rozpoczęciem spotkania lublinianie plasowali się na ostatniej pozycji w tabeli. Wszyscy wiemy, że piłkarze z lubelszczyzny celują w jak najszybszy awans do Fortuna 1. Ligi, więc ta wiktoria może ich zmobilizować do jeszcze lepszej gry. W pierwszej połowie przeważali gospodarze, w drugiej do głosu doszli goście z Rzeszowa, ale to Motor ostatecznie triumfował. W 72. minucie po strzale Marcina Michoty zza pola karnego, piłka wylądowała w siatce, a trener Mirosław Hajdo mógł w końcu uśmiechnąć się pod nosem. Dla gospodarzy był to pierwszy wygrany mecz w tym sezonie na Arenie Lublin. Goście wracali do Rzeszowa w złym humorze. Pomimo dobrej gry, wracają po raz drugi w ciągu trzech dni z zerowym dorobkiem punktowym.

W derbach Pomorza Bytovia niespodziewanie lepsza od faworyzowanej Chojniczanki. Jeszcze niedawno mecze tych drużyn na zapleczu ekstraklasy wzbudzały emocje wśród kibiców. Niestety fani obu ekip nie mogli obejrzeć tego wyjątkowego meczu z perspektywy stadionu. Na pewno te derby bez kibiców straciły na kolorycie widowiska, aczkolwiek pod względem sportowym wszystko się zgadzało. Pięć goli i emocje do ostatniej minuty. Pierwsza połowa wyrównana, aczkolwiek to gospodarze schodzili do szatni przy korzystnym rezultacie. Podopieczni Adriana Stawskiego świetnie wykorzystali stałe fragmenty gry. Najpierw w 5. minucie gola strzelił Piotr Giel, a w 32. bramkę zdobył Kacper Sezonienko. Tuż przed przerwą kontaktowego gola strzelił Szymon Skrzypczak.

Druga połowa meczu była znacznie bardziej emocjonująca. Obie drużyny dążyły do powiększenia dorobku strzeleckiego. Jak to w derbach bywa, nie brakowało walki na boisku. Sędzia rozdał aż 7 żółtych kartek, 5 padło łupem zawodników z Chojnic. Za drugą żółtą z murawy wyleciał Mateusz Bartosiak, jedyny nominalny środkowy obrońca Chojniczanki. Tym bardziej trzeba pochwalić zawodników Adama Noconia, którzy w 10 zdobyli wyrównującą bramkę. W 77. minucie ponownie na listę strzelców wpisał się Skrzypczak. Zawodnik Chluby Grodu Tura mógł ustrzelić hat-tricka, ale minimalnie chybił. W 91. minucie doszło do nieoczekiwanego zwrotu akcji. W doliczonym czasie gry gola dla ”Czarnych Wilków” zdobył Jakub Bach. I bach, Bytovia triumfowała w regionalnych derbach i przerwała serię pięciu meczów bez zwycięstwa.

Co się wydarzyło na innych boiskach?

Pisaliśmy wcześniej o derbach Pomorza, to teraz wspomnimy o derbach Olimpii. I tu także niespodziewanie triumfowała drużyna z Elbląga, która 3:1 pokonała imienniczkę z Grudziądza, która jeszcze kilka miesięcy temu grała na zapleczu ekstraklasy. To było szczególne spotkanie dla Jacka Trzeciaka, nowego szkoleniowca Olimpii Elbląg, który został zwolniony z Olimpii Grudziądz, gdy ten zespół był na bezpiecznym miejscu w tabeli. Trzeciak udowodnił, że Tomasz Asensky popełnił olbrzymi błąd zwalniając go z poprzedniego miejsca pracy. Choć po golu Surdykowskiego w 13. minucie, zespół z Grudziądza odpowiedział trzy minuty później bramką Popalzaya, w drugiej połowie elblążanie przejęli inicjatywę co zostało udokumentowane przez gole Zyski i Bawolika.

Po raz kolejny w tym sezonie pomimo przeciwności losu zwycięstwo uzyskała Pogoń Siedlce. Drużyna z Mazowsza straciła pierwszego gola, a jej trener Bartosz Tarachulski już po kwadransie musiał przeprowadzić dwie wymuszone zmiany. Za kontuzjowanego Sewerzyńskiego wszedł Repka, a ponieważ w II lidze obowiązuje zasada o dwóch młodzieżowcach na boisku to szkoleniowiec Pogoni wprowadził także Preussa za Górskiego. Choć w 28. minucie gola dla Błękitnych Stargard strzelił Brzeżański to siedlczanie się poddali. Bramkę do szatni zdobył w 43. minucie rezerwowy Repka, a w 82. minucie nowy nabytek Pogoni, szybki jak błyskawica Miłosz Przybecki ustalił wynik spotkania. Siedlczanie zaczynali sezon źle przebywając w strefie spadkowej, a po zwycięstwie z Błękitnymi zadomowili się w środku tabeli.

Tak jak Pogoń z dołu tabeli próbuje się wyrwać Lech II Poznań. Rezerwy Kolejorza po sześciu porażkach z rzędu, wygrały drugi z kolei mecz, tym razem w Krakowie pokonali Garbarnię 4:2. Rafał Ulatowski nie mógł skorzystać z najbardziej doświadczonych zawodników Marciniaka i Wojtkowiaka, ale młode wilki z Akademii pokazały, że są nadzieją poznańskiego klubu. Dwie bramki zdobył Yatsenko, jedną Klupś a raz na listę strzelców wpisał się Hubert Sobol, który ma już na swoim koncie 7 trafień w tym sezonie. Lech II jeszcze jest w strefie spadkowej, ale po batalii rezerw z Śląskiem liczy, że opuści niebezpieczne miejsce. Na ostatnim miejscu znaleźli się ”Brązowi”, którzy choć mają tyle samo punktów co Olimpia Elbląg i Lech, mają gorszy bilans bramkowy. Na ostatniej bezpiecznej pozycji w tym momencie z punktem przewagi nad strefą spadkową jest Hutnik Kraków, który został zmiażdżony w weekend przez KKS Kalisz 0:4. To już drugi raz w tym sezonie, kiedy kaliszanie zdobyli cztery bramki. Zwycięstwo na własnym terenie umocniło podopiecznych Ryszarda Wieczorka na 7. pozycji w tabeli.