Portugalskie zaskoczenie – Tiago Alves daje wygraną Piastowi!

2021.02.27 Bialystok Pilka nozna PKO Ekstraklasa sezon 2020/2021. Jagiellonia Bialystok (zolto-czerwone) - Piast Gliwice N/z Tiago Alves cieszy sie ze zwycieskiego gola dla Piasta Gliwice Foto Michal Kosc / PressFocus
2021.02.27 Bialystok Bialystok Football Polish PKO Ekstraklasa season 2019/2020 Jagiellonia Bialystok - Piast Gliwice Credit: Michal Kosc / PressFocus

W drugim sobotnim spotkaniu 19. kolejki PKO BP Ekstraklasy Piast pokonał Jagiellonię 1-0 po genialnym strzale Tiago Alvesa! Portugalczyk dał swojej drużynie zwycięstwo w ostatnich minutach spotkania.

Ząb za ząb

W pierwszych 45 minutach mogliśmy oglądać równą walkę obu ekip. Zarówno Jagiellonia, jak i Piast miały swoje okazje do otworzenia wyniku. W bramce białostoczan fantastycznie spisywał się Xavier Dziekoński, który z każdym kolejnym występem gra coraz lepiej. Klub z Podlasia z pewnością będzie mieć dużo pociechy ze swojego młodego golkipera, o ile nie podąży on śladami innych utalentowanych Polaków, którzy szybko opuszczają ekstraklasę i wyjeżdżają na zachód Europy. Najpoważniejszą sytuację w pierwszej części miał Piast, który po nieco ponad 30 minutach przeprowadził na bramkę Jagi groźną akcję. Na początku dośrodkowywaną z rzutu wolnego piłkę nieudolnie wybił jeden z graczy gospodarzy, potem zawodnik Piastunek posłał długie podanie w głąb pola karnego, które przechwycił Bartosz Rymaniak. Były zawodnik Korony Kielce podał na trzeci metr, lecz dobrze interweniował Dziekoński. Potem futbolówka spadła jeszcze pod nogi Patryka Sokołowskiego, lecz jego mocne uderzenie obronił Błażej Augustyn, chroniąc bramkę własnym ciałem. Na gole musieliśmy zatem poczekać do drugiej części!

Centro-strzał, który dał wygraną

Po kwadransie drugiej połowy Augustyn obejrzał drugą żółtą kartkę, przez co musiał opuścić przedwcześnie boisko. To otworzyło drogę gościom do ofensywy. Podopieczni Waldemara Fornalika przeważali i raz po raz zagrażali bramce Jagi. Akcje gliwiczan jednak na niewiele się zdawały. Gdy strzał był dobry, na wysokości zadania stawał fenomenalny w tym spotkaniu Dziekoński. Jagiellonia tylko sporadycznie zagrażała ekipie przyjezdnej. Jedyny godny odnotowania był strzał Tarasa Romanczuka z dystansu, który jednak nie dał białostoczanom prowadzenia, Gdy wydawało się, że drużyna gospodarzy da radę w dziesiątkę obronić wynik, w 93. minucie kapitalnym centro-strzałem popisał się Tiago Alves, który na boisku pojawił się zaledwie kilka minut wcześniej! Portugalczyk chciał chyba dośrodkowywać, ale piłka poleciała w taki sposób, że zaskoczyła Dziekońskiego, który nie zdołał wybić futbolówki i wpadła mu za kołnierz do bramki. W taki oto sposób Piast zdobył ważne trzy punkty na trudnym terenie i może spokojnie przygotowywać się do meczu ze Stalą Mielec. Jaga powalczy w następnej kolejce z Zagłębiem.

Jagiellonia Białystok 0-1 Piast Gliwice (0-0)

Bramki: 93′ Tiago Alves

Kartki: Błażej Augustyn (x2), Taras Romanczuk, Kris Twardek – Jakub Holubek, Bartosz Rymaniak

Składy:

Jagiellonia Białystok: Xavier Dziekoński – Kris Twardek, Ivan Runje, Błażej Augustyn, Bojan Nastić – Martin Pospisil, Taras Romanczuk – Maciej Makuszewski (Bartosz Bida 86′), Ferran Lopez (Bogdan Tiru 65′), Bartłomiej Wdowik (Maciej Bortniczuk 90′) – Fedor Cernych (Bartosz Kwiecień 86′)

Piast Gliwice: Frantisek Plach – Bartosz Rymaniak (Martin Konczkowski 78′), Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Jakub Holubek – Patryk Sokołowski, Tomasz Jodłowiec (Patryk Lipski 71′) – Dominik Steczyk, Michał Chrapek (Gerard Badia 78′), Kristopher Vida (Tiago Alves 85′) – Jakub Świerczok (Michał Żyro 71′)

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)

Stadion: Stadion Miejski w Białymstoku

MVP: Xavier Dziekoński (Jagiellonia Białystok)