Pocztówka z Albanii: Stadion Loro Borici

Share on facebook
Share on twitter
Extract_of_Loro-Borici-Stadion

Loro Boriçi Stadium to kolejny obiekt, który potraktuję jako ten z „pocztówek”. Jest to jeden z dwóch stadionów w Albanii, który przez UEFA jest traktowany jako obiekt czwartej kategorii, więc wysokich aspiracji. Myślę, że warto o nim co nieco opowiedzieć.

Stadion został otwarty… 1 maja 1952 roku (dlatego mówimy o nim w dzisiejszej pocztówce – niedawno mieliśmy święto pracy). Czy to dziwne? W komunistycznym kraju otwarcie w majowy pierwszy dzień to normalne. Nazwano go imieniem partyzanta bohatera Vojo Kushiego. Ciekawe czy chociaż lubił piłkę nożną? Gdy upadał komunizm jednak podjęto decyzję by uhonorować piłkarza, który z tym miastem ma dużo wspólnego tj. Lorenco Boriçiego. Poza miejscową Vllaznią w czasie II Wojny Światowej Pan Loro grał w Rzymskim Lazio. Potem był trenerem wielu albańskich klubów, selekcjonerem reprezentacji własnego kraju, a nawet dyrektorem technicznym reprezentacji Chin! No to jest porządny patron stadionu!

Stadion im. Loro Boriciego, którego pojemność wynosi około 16 tysięcy, był kilkukrotnie domem reprezentacji Albanii, a także również… reprezentacji Kosowa. Gdy obiekty w Prisztinie oraz Mitrowicy nie spełniały wymogów UEFA, to właśnie Szkodra gościła „braterskie państwo”. Miało to miejsce podczas meczów eliminacyjnych do mistrzostw świata 2018.

Fot: Archiwum prywatne
Fot: Archiwum prywatne

Vllaznia Szkodra ma dosyć ciekawy dom. W chwili zwiedzania zespół graniczył między pierwszą, a drugą lokatą. W chwili obecnej ,,Czerwono-Niebiescy” zajmują czwarte miejsce w tabeli. Na cztery kolejki przed końcem rozgrywek do liderującej Teuty tracą tylko 5 oczek.

Fot. Livescore
Fot: Archiwum prywatne
Fot: Archiwum prywatne

Mariusz Bogucki