Pionierzy z Półwyspu Jutlandzkiego

Share on facebook
Share on twitter
cats

Od 2015 roku mieszkam w stolicy Danii, Kopenhadze. Pięć lat to sporo, by wiedzieć, jak pomysłową nacją są Duńczycy. Nie zawiedli i teraz. W czasach, gdy nie możemy spotykać się w większych grupach ze względu na Covid-19, oni wymyślili to… wirtualną trybunę! Tekst został przetłumaczony wprost z oficjalnej strony klubu, który po raz pierwszy na świecie pokaże nam najnowszą cyfrową technologię. Niech żyje AGF, czyli Aarhus Gymnastikforening af 1880!!!

Piłka nożna wróciła w Danii: pierwsza na całym świecie wirtualna trybuna dla kibiców będzie w Aarhus.

Kiedy w ostatnich dniach maja piłkarze w Danii wrócą na boiska, mecze będą rozgrywane bez udziału publiczności ze względu na wirusa Covid-19. Aczkolwiek w pierwszym meczu, po ponad dwóch miesiącach bez piłki nożnej w kraju, kibice nadal będą mogli wziąć udział w grze i cieszyć się wspólnie z innymi fanami – pomimo że nie mogą przyjechać na stadion.

Foto: agf.dk

To brzmi jak utopia w czasach panującego wirusa Covid-19. Tymczasem w Aarhus, gdzie siedzibę ma na co dzień występujący w 3F Superliga klub AGF, odbędzie się pierwsze spotkanie w najwyższej klasie rozgrywkowej od momentu zawieszenia rozgrywek. Przeciwnikiem będzie lokalny rywal – Randers FC. AGF postanowił uczcić powrót futbolu w Danii poprzez światową premierę nowej cyfrowej rozgrywki, której celem jest zjednoczenie fanów jak nigdy dotąd. Nowa inicjatywa jest prowadzona we współpracy z międzynarodową cyfrową platformą ZOOM, a obsługa jednego spotkania piłkarskiego wymaga minimum 23 osób. Będzie to swojego rodzaju wirtualny stadion, na który odbierzesz darmowy bilet. W momencie rozpoczęcia spotkania możesz widzieć to, co się dzieje i komunikować się z innymi kibicami, którzy dostali bilet na ten sam sektor wirtualnej trybuny. Otrzymanie biletu będzie możliwe zarówno dla kibiców gospodarzy, jak i tych przyjezdnych. Kilka ekranów będzie zainstalowanych pośrodku stadionu w Aarhus, Ceres Park. Na nich będą pokazani fani oglądający mecz na wirtualnej trybunie. Tak więc również piłkarze będą mogli zobaczyć i poczuć doping swoich kibiców wprost z ich salonowych kanap na stadionie – w bezpiecznej odległości.

To będzie pierwszy mecz ligowy od dłuższego czasu. Świętujemy to historyczną cyfrową inicjatywą i jesteśmy dumni, że jesteśmy pierwszym klubem na świecie który z niej skorzysta. Wygląda na to, że mecze będą przez jakiś czas odbywać się bez kibiców, dlatego może zainspirujemy inne kluby, które również mogą skorzystać z tej nowoczesnej technologii w tych czasach. – Jacob Nielsen, dyrektor generalny AGF.

Tłumaczenie tekstu ze strony https://www.agf.dk/football-is-back-in-denmark-the-worlds-first-virtual-grandstand-opens-in-aarhus/