Outsiderzy skutecznie walczą o przetrwanie. Podsumowanie 32. kolejki eWinner II ligi

Foto Piotr Matusewicz / PressFocus

Football Polish second division season 2020/2021
Janusz Surdykowski
Credit: Piotr Matusewicz / PressFocus

W eWinner II lidze nie można narzekać na nudę. 32. seria gier przyniosła wiele zaskakujących rozstrzygnięć. Kolejną wstydliwą porażkę zanotował GKS Katowice, przegrały także Wigry Suwałki, a tylko punkt z Krakowa wywiózł lider rozgrywek, Górnik Polkowice. Miniona kolejka upłynęła pod względem zwycięstw drużyn, które walczą o utrzymanie. Po weekendzie pięciu najgorszych drugoligowców dzieli zaledwie punkt.

Czołówka bez ikry

Sobota okazała się trudnym dniem dla czołowych drugoligowców. Najpierw w Krakowie lider rozgrywek, Górnik Polkowice tylko zremisował w Krakowie z Garbarnią 2:2. Podopieczni Janusza Niedźwiedzia do przerwy przegrywali z ,,Brązowymi” 0:1 po golu Grzegorza Marszalika z rzutu karnego. Na początku drugiej połowie ,,Górnicy” zdominowali przeciwnika i w odstępie pięciu minut zdobyli dwie bramki, za sprawą Ernesta Terpiłowskiego i Mariusza Szuszkiewicza. W 82. minucie Górnik grał w przewadze, gdyż czerwoną kartkę otrzymał piłkarz gospodarzy, Marek Masiuda. Wydawało się, że polkowiczanie wywiozą z Krakowa komplet punktów, ale po faulu Filipa Baranowskiego na Błażeju Radwanku w doliczonym czasie gry, sędzia ponownie wskazał na wapno. Z 11 metrów nie pomylił się Michał Fidziukiewicz i rzutem na taśmę Garbarnia uratowała punkt. Górnik zaś stracił wyśmienitą okazję na odskoczenie ,,GieKSie” na więcej niż trzy punkty.

Skoro piszemy o drużynie z Bukowej, to chyba piłkarze GKS-u znów chcą powtórzyć scenariusz sprzed roku, kiedy to stracili miejsce premiowane awansem na własne życzenie. Po powrocie z obowiązkowej kwarantanny, katowiczanie wygrali zaledwie dwa z pięciu ostatnich spotkań. W ostatnich czterech meczach podopieczni Rafała Góraka odnieśli aż trzy porażki. Po wywalczonym w trudach zwycięstwie w zaległym spotkaniu z Olimpią Elbląg, GKS przegrał z KKS-em Kalisz 1:2. Do 87. minuty na boisku w Kaliszu utrzymywał się remis, ale zwycięskiego gola dla gospodarzy zdobył doświadczony Tomasz Hołota. Tym samym kaliszanie wskoczyli na piąte miejsce w tabeli.

Z wpadek faworytów najbardziej może cieszyć się Chojniczanka, która w ten weekend pauzowała. Drużyny znajdujące się w tabeli tuż za ,,Chlubą Grodu Tura” także nie spisały się najlepiej. Znów zawiodła Skra Częstochowa, która w ostatnich tygodniach złapała sporą zadyszkę. Podopieczni Marka Gołębiowskiego nie zaznali smaku zwycięstwa już od 8 spotkań. W ostatniej kolejce tylko zremisowali z Pogonią Siedlce 2:2. Szansy dogonienia Chojniczanki nie wykorzystały Wigry Suwałki, które przegrały u siebie z Hutnikiem Kraków 0:1. Beniaminek II ligi jest rewelacją rundy wiosennej i w 14 spotkaniach zdobył aż 24 punkty. Lepiej na wiosnę punktuje tylko Chojniczanka (25 pkt.).

Nikt nie chce spaść

Kluby drugoligowe nie chcą wpaść w odmęty trzeciej ligi, z której później ciężko się wygrzebać i wywalczyć promocję na szczebel centralny. Zwycięstwa odniosły trzy do tej pory najgorsze drużyny w stawce: Lech II Poznań i Olimpie, z Grudziądza i Elbląga. Poznaniacy w starciu ekstraklasowych rezerw pokonali Śląsk Wrocław 1:0 po bramce doświadczonego Sergieja Kriwca. Ze stryczka urwała się Olimpia Grudziądz, która do 86. minuty przegrywała z Błękitnymi Stargard 1:2. Po golach Szymona Jarosza i Mikołaja Gabora ,,Biało-Zieloni” zdobyli trzy punkty, który pomogły im opuścić ostatnie miejsce w tabeli. Czerwoną latarnią ligi stali się Błękitni, którzy jednakże mają tyle samo punktów co znajdująca się na bezpiecznej pozycji, Bytovia Bytów. Ekipa ,,Czarnych Wilków” kontynuuje koszmarną serię porażek z rzędu, przedłużając ją do siedmiu, po przegranym meczu ze Stalą Rzeszów 0:2.

W walce o utrzymanie pozostaje także Olimpia Elbląg, która pokonała również walczący przed spadkiem, Znicz Pruszków 2:1. Dublet na wagę trzech punktów ustrzelił Janusz Surdykowski, który zdobył 13. i 14. bramkę w sezonie. W klasyfikacji najlepszych strzelców 34-latek zrównał się z Piotrem Gielem z Bytovii i Szymonem Skrzypczakiem z Chojniczanki. Wyprzedzają go tylko Sebastian Bergier ze Śląska i Dawid Wolny z Sokołu Ostróda (18 bramek) oraz snajper Skry Częstochowa, Kamil Wojtyra (20 goli).