Niccolò Santi: Wygrane EURO było wyjątkiem

PALERMO, ITALY - MARCH 24: Alessandro Florenzi ,Giacomo Raspadori and Giorgio Chiellini of Italy Disappointed for the defeat ,during the 2022 FIFA World Cup Qualifier knockout round play-off match between Italy and North Macedonia at Stadio Renzo Barbera on March 24, 2022 in Palermo, . (Photo by MB Media)
2022.03.24 Palermo
Pilka nozna baraze do Mistrzostw Swiata Katar 2022
Wlochy - Macedonia Polnocna
Foto MB Media/PressFocus!!! POLAND ONLY !!!

Od sławetnej porażki reprezentacji Włoch z Macedonią Północną minęło już sporo czasu. Jest to jednak na tyle szokujące wydarzenie (mistrzów Europy po raz drugi z rzędu zabraknie na mundialu), że emocje w Italii nadal są gorące. Pytamy dziś włoskiego dziennikarza o echo tego meczu.

Rażąca nieskuteczność

Jeśli graliście kiedyś w Football Managera, doskonale znany będzie wam widok tabeli ze statystykami, w której dominujecie posiadaniem piłki, liczbą strzałów na bramkę rywala czy wymienionymi podaniami, lecz w najważniejszej rubryce z napisem „wynik” ulegacie przeciwnikowi. W Meczu z Macedonią Północną cyferki były po stronie podopiecznych Roberto Manciniego. „Azzurri” przez całe spotkanie wytężali swoje siły, aby zadać przeciwnikom nokautujący cios, który odeślę bałkańskich piłkarzy do domu. Mimo wielu prób, tak się nie stało i to Włosi 24 marca zakończyli swoją przygodę w eliminacjach do katarskiego Mundialu.

Tak prezentują się najważniejsze statystyki z tego spotkania:

  • 64% posiadania piłki
  • 32 strzały
  • 67 ataków na bramkę

Egzekucja, której nikt się nie spodziewał

Ten dzień z pewnością przejdzie do ciemnej części historii włoskiego futbolu. Zapewne zajmie miejsce obok 13 listopada 2017 roku. Wtedy stało się jasne, że „Azzurrich” zabraknie na Mistrzostwach Świata 2018. Ulegli wówczas w dwumeczu Szwecji, która w Solnej wygrała 1-0, a trzy dni później w Mediolanie podtrzymała korzystny remis 0-0, który dawał jej awans na Mundial. Cisza, która zapanowała na San Siro po końcowym gwizdku, zapadła w pamięć niejednemu kibicowi calcio.

W 2022 negatywne wspomnienia wróciły. Italii znów zabraknie na Mistrzostwach Świata. Będzie to już drugi turniej tej rangi z rzędu, który włoscy piłkarze obejrzą co najwyżej w telewizji. Kibice oraz dziennikarze po zakończonym spotkaniu z Macedonią Północną nie kryli swojego rozczarowania tym faktem.

Tak o porażce mistrzów Europy pisał dziennik „L’Eco di Bergamo”:

– Czarny wieczór. Były „palermitano” (palermianin, piłkarz Palermo przyp. red.) Trajkovski dokonał egzekucji na „Azzurrich”. Stało się to, czego nikt sobie nie wyobrażał. (…) Nie ma okoliczności łagodzących. Po rozczarowaniu ze Szwajcarią, „Azzurri” zaliczyli upadek ze skromną Macedonią, która odesłała ich do domu. Bez mundialu drugi raz z rzędu.

A tak stan włoskiej kadry tuż po meczu z Macedończykami scharakteryzował neapolitański „Il Mattino”:

– Drużyna z mistrzowską grą i charakterem ewidentnie już nie istnieje.

O nastroje Włochów po porażce z Macedonią, przyczyny złego wyniku i przyszłość Roberto Manciniego pytamy dziennikarza TUTTOmercatoWEB, Niccolò Santiego!

Co Włosi mówią po porażce z Macedonią Północną?

We Włoszech nadal panuje niedowierzanie po tym meczu, lecz przede wszystkim rozgoryczenie. Nikt nie spodziewał się, że „Azzurri” po wygraniu Mistrzostw Europy trafią do baraży o mundial, przede wszystkim dlatego, że w kwalifikacjach nie zmierzyli się z tak bezkonkurencyjnymi przeciwnikami. Wydaje się, że gra drużyny z zeszłego lata nie wynikała z rozwoju włoskiego sytemu, i dlatego potrzebna jest rewolucja.

Jakie były według pana przyczyny porażki z Macedonią Północną?

Główną przyczyną jest to, że poza kilkoma przypadkami, włoski futbol nie rodzi już mistrzów, do których przyzwyczailiśmy się w ubiegłych dziesięcioleciach. Brakuje talentu i osobowości. W rzeczywistości Mistrzostwa Europy wygrane w 2021 roku były wyjątkiem, wynikającym prawdopodobnie z pozytywnego otoczenia, które udało się zbudować trenerowi Manciniemu. Włochy potrzebują reformy, która zacznie się od sektorów młodzieżowych, od sposobu nauki futbolu.

Mistrzostwa Świata bez reprezentacji Włoch tracą na atrakcyjności?

Bez wątpienia ten Mundial straci na prestiżu. Włosi reprezentują niższą wartość niż w poprzednich edycjach, ale razem z Niemcami są na drugim miejscu w hierarchii zdobywców mistrzostwa świata (czterokrotnie podnosili trofeum). Podczas turniejów są również bardziej podekscytowani niż w trakcie meczów towarzyskich czy kwalifikacyjnych.

Roberto Mancini pozostanie selekcjonerem reprezentacji Włoch?

Roberto Mancini ma kontrakt ważny do końca 2026 roku. Przynajmniej na ten moment włodarze włoskiej federacji nie biorą pod uwagę zmiany selekcjonera. Zakłada się więc, że Mancini zostanie selekcjonerem reprezentacji Włoch na kolejne lata.

Jakie jest pańskie zdanie w tej kwestii? Mancini powinien zostać?

Myślę, że słuszną decyzją będzie kontynuowanie pracy z Mancinim. Według mnie, triumf w Mistrzostwach Europy był przede wszystkim sukcesem selekcjonera, który był w stanie przekazać zespołowi odpowiednie nastawienie. Drużyna, z całą pewnością, nie była najsilniejsza w całym turnieju. Ponadto należy pamiętać, że to już drugi Mundial z rzędu, na którym zabraknie Włochów, więc być może problem leży w systemie, a nie w trenerach.

Jeśli Mancini by odszedł, kto jest najlepszym kandydatem na nowego selekcjonera?

Miesiąc temat sądzono, że Mancini może zrezygnować z funkcji selekcjonera kadry. W przypadku takiego obrotu spraw, jego zastępcami mogliby zostać mistrzowie świata z 2006 roku, tacy jak Cannavaro, Pirlo czy Gattuso.

***

Nieobecność Włochów na Mistrzostwach Świata to strata nie tylko dla samych „Azzurrich”, którzy nie pojadą do Kataru, ale również dla kibiców na całym świecie. Mistrzostwa Europy pokazały, że reprezentacja Włoch może z wdziękiem i gracją występować na turniejach, walcząc o najwyższe laury i przyciągając fanów z innych krajów. Za kilka miesięcy wspólne intonowanie „Fratelli d’Italia” po wygranych meczach będzie już jednak tylko wspomnieniem, a w niebieskich trykotach swoje mecze rozgrywać będą co najwyżej drużyny z Francji czy Urugwaju.

Jakub Kowalikowski

POLECANE

tagi