Manuel Locatelli – bohater Włochów na Euro 2020

Share on facebook
Share on twitter
locatelli2

Pomimo dopiero ukończonych 23 lat, ma za sobą już 144 mecze rozegrane w Serie A. Od listopada 2020 roku jest jednym z ważniejszych zawodników włoskiej kadry, która według opinii wielu ekspertów na ten moment gra najlepiej spośród wszystkich drużyn na tegorocznym Euro. Mowa o Manuelu Locatellim, czołowym zawodniku włoskiego Sassuolo, dla którego udane Mistrzostwa Europy powinny być przepustką do transferu do klubu z europejskiej czołówki futbolu.

Początki

Locatelli swoją karierę rozpoczynał w młodzieżowych zespołach Atalanty Bergamo. Później w wieku 11 lat trafił do AC Milan. Pięć lat po tym trener Massimiliamo Allegri dał mu szansę do treningów z pierwszym zespołem, a kiedy osiągnął 18 lat, to zadebiutował w rozgrywkach Serie A. Manuel w Milanie pomimo tak młodego wieku od razu został rzucony na głęboką wodę. Zespół nie miał aż takiej dużej głębi składu, jaką ma dzisiaj i Locatelli grał mecze od deski do deski. Często zastępował też inną ważną postać w ówczesnym Milanie, jaką był Ricardo Montolivo. Młody Włoch popełniał wtedy błędy, ale mimo wszystko było widać u niego potencjał na świetną karierę, a trenerzy przekonywali, że trzeba mu jeszcze dać trochę czasu, by się rozwinął. Jak sam bohater artykułu później podkreślał, nie był gotowy jeszcze mentalnie na grę w tak wielkim klubie.

Warto też dodać, że w 2015 roku Locatelli mając zaledwie 17 lat, był kapitanem reprezentacji Włoch U-19, która sięgnęła po wicemistrzostwo Europy. Dodatkowo brytyjski „Guardian” umieścił go w gronie 50 największych talentów przyszłości. Manuel jednak nie spełnił oczekiwań działaczy Milanu, gdzie wróżono mu nawet funkcję kapitana w przyszłości. Postanowił więc przejść do drużyny, która dzisiaj jest idealna do tego, by odbudować swoją karierę bądź wypracować sobie markę w Europie — przeszedł do Sassuolo Calcio.

Odbudowa w Sassuolo

Trochę czasu zajęło, zanim Manuel wypracował sobie solidną pozycję w zespole. Trener zespołu Roberto De Zerbi długo szukał odpowiedniej pozycji i systemu dla piłkarza takiego jak 23-letni Włoch. „Szukajcie, aż znajdziecie” – takie motto można przypisać szkoleniowcowi Sassuolo, który w końcu trafił z koncepcją gry ułożoną pod Locatelliego.

Tak o Locatellim napisał niedawno włoski dziennikarz, Emanuele Mongiardo:

Pasuje do systemu, w którym piłka krąży między zawodnikami Sassuolo. Styl gry preferowany przez Roberto De Zerbiego zdaje się być skrojony pod niego. Jest jednym z najlepszych piłkarzy jeśli chodzi o grę pod pressingiem rywala. Doskonale spisuje się w zespole, który potrzebuje zawodników potrafiących dogrywać z techniką najwyższej klasy, doskonale rozumiejących przemieszczanie się kolegów po boisku i przede wszystkim: o wysokiej boiskowej inteligencji

Wszystko to dzięki ogromnemu postępowi, jaki Locatelli poczynił w Sassuolo. Wiele z tych rzeczy widać w jego grze na Euro — umiejętność rozpoczęcia akcji bramkowej słabszą nogą, głową, z pierwszej piłki. Ponadto świetnie porusza się, grając bez piłki (niewielu piłkarzy potrafi to robić) i doskonale rozgrywa akcje włoskiej kadry.

Szczęście pomoże mu w transferze?

Trzeba też jednak powiedzieć, że pomimo tak świetnego sezonu w Sassuolo (strzelił 4 gole, tyle samo co w poprzednich latach w Serie A łącznie), Locatelli nie był szykowany do pierwszego składu na Euro 2020. Jednak los do niego się szeroko uśmiechnął — kontuzji doznał Marco Verratti i przez to wylądował w pierwszym składzie. Dzisiaj (zwłaszcza po meczu ze Szwajcarią, gdzie zdobył 2 gole) można powiedzieć, że nie zmarnował swojej szansy.

Co z Locattellim po Euro? Sam piłkarz przyznał, że jest już gotowy, by znowu spróbować gry w klubie z europejskiej czołówki futbolu. Interesuje się nim Pep Guardiola i jego Manchester City, chętna jest też Barcelona, a zainteresowanie wykazuje Juventus. Pamiętajmy, że jest to młody, 23-letni piłkarz po świetnym sezonie w Serie A, oraz że rozgrywa fantastyczne Euro. Także zainteresowanie Włochem z pewnością wzrośnie, a Sassuolo z pewnością zyska za niego ogromne pieniądze – na ten moment według Transfermarktu warty jest 35 mln euro, ale uważam, że Sassuolo spokojnie może za niego dostać co najmniej 50 milionów euro.

Kacper Czuba