Lech kontra Raków – porównanie formacji

2022.06.03 Poznan
Pilka nozna Ekstraklasa sezon 2021/2022
Lech Poznan - Rakow Czestochowa
N/z Joao Amaral Ivan Lopez Ivi
Foto Pawel Jaskolka / PressFocus2022.06.03 Poznan
Football Polish Ekstraklasa season 2021/2022
Lech Poznan - Rakow Czestochowa
Credit: Pawel Jaskolka / PressFocus

Finał Pucharu Polski zapowiada się na rywalizację zespołów o bardzo zbliżonych umiejętnościach. Zastanowimy się więc, który trener dysponuje większą jakością w swojej drużynie. Porównamy formacje obu ekip z zastrzeżeniem, że wszystko jak zawsze zweryfikuje boisko.

Trelowski = Van der Haart

Pozycja bramkarza jest najbardziej newralgiczną w Lechu Poznań. Nie wskazuje na to liczba straconych bramek przez „Kolejorza”, ale kłopot z obsadą bramki jest bardzo wyraźny. W ostatnich meczach miejsce w składzie odzyskał Mickey Van der Haart i spisuje się solidnie. Szczególną uwagę zwraca gra nogami Holendra, która stoi na wysokim poziomie, czego potwierdzeniem jest asysta w spotkaniu ze Śląskiem Wrocław.

W bramce częstochowian najprawdopodobniej wystąpi Kacper Trelowski. Będzie to dla niego bardzo poważny test. 18-latek wystąpił w tym sezonie w siedmiu spotkaniach Ekstraklasy oraz w pięciu meczach Pucharu Polski. Do jego gry nie można mieć większych zastrzeżeń, więc w polsko-holenderskiej rywalizacji stawiamy znak równości.

Obrona Lecha = Obrona Rakowa

Lech Poznań stracił najmniej bramek z całej stawki w tym sezonie ligowym. Defensywa poznaniaków dopuściła do trafienia rywali zaledwie 21 razy w 31 meczach. Jeśli weźmiemy pod uwagę to o czym pisaliśmy wyżej, czyli niepewną postawę bramkarzy, to gra w obronie zespołu zasługuje na uznanie. „Kolejorz” będzie w poniedziałek osłabiony absencją jednego z liderów drużyny. W finale nie wystąpi Bartosz Salamon, który rozgrywa bardzo solidny sezon. Ciekawą kwestią pozostaje obsada prawej obrony. Maciej Skorża może zdecydować się wariant bardziej defensywny i wystawić Tomasza Kędziorę lub wybrać ofensywnie usposobionego Joela Pereirę. Pewni miejsca w składzie mogą być: Rebocho, Milić oraz Satka.

Raków Częstochowa występuje w systemie 3-4-2-1. Trójkę obrońców stworzą zapewne: Petrasek, Niewulis oraz Tudor. Zespół Papszuna bardzo rzadko traci więcej niż jedną bramkę. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce 15 grudnia w przegranym meczu z Górnikiem Zabrze. Dużą rolę w fazie obronnej odgrywają również dwaj wahadłowi, ale ich będziemy rozpatrywać w formacjach pomocy. Petrasek będzie bardzo ważny również przy stałych fragmentach gry, z których znaczna część wykonywana jest z wykorzystaniem jego świetnych warunków fizycznych. Różnice między obrońcami finalistów są tak minimalne, że znowu idziemy na łatwiznę i zarządzamy remis.

Pomoc Lecha < Pomoc Rakowa

Trudno wytypować piątkę pomocników Lecha, ponieważ niezłe spotkanie ze Stalą Mielec ma za sobą Pedro Tiba. Pamiętać należy o przepisie, któy nakazuje mieć na boisku dwóch młodzieżowców. Mając to na uwadze można domniemywać, że w pierwszym składzie wybiegną: Michał Skóraś i Jakub Kamiński. Pierwszy z nich ma swoje ograniczenia, ale nie można odmówić mu ambicji. Drugi z kolei znajduje się w ewidentnie słabszej formie, niż miało to miejsce jesienią. W środku pola pewniakiem jest Jesper Karlstroem i to będzie duży atut poznaniaków. Szwed jest najlepszym defensywnym pomocnikiem w lidze. Obok niego zagra prawdopodobnie Murawski, choć niewykluczony jest występ Tiby. Przed nimi zameldować się powinien Joao Amaral, który powoli wskakuje na odpowiednie obroty, ale do odpowiedniej dyspozycji jeszcze mu sporo brakuje.

Raków wskutek przepisu o młodzieżowcach postawi zapewne na Bena Ledermana. Środkowy pomocnik ma w tym sezonie przebłyski naprawdę dużych umiejętności. Miejsce u jego boku zajmie solidny Giannis Papanikolaou. Na wahadłach ostatnio występują: Deian Sorescu i Patryk Kun. Polak swoją dobrą formą zapracował sobie na powołanie od Czesława Michniewicza. Świadczy to o dobrym kierunku, w jakim zmierza jego kariera. Z Rumunem wiązane były duże nadzieje, na razie jednak ich nie spełnia.

Za napastnikiem zagra najlepszy piłkarz w całej lidze – Ivi Lopez. O Hiszpanie można pisać i mówić w samych superlatywach. Jest niebezpieczny ze stałych fragmentów, świetnie czuje się z piłką przy nodze, jest też zawodnikiem bardzo kreatywnym. Na koniec niech przemówią jego liczby: 19 bramek i 12 asyst w 41 meczach. Takich statystyk nie powstydziłby się niejeden napastnik, a Ivi jest pomocnikiem. Swoje miejsce w składzie powinien również znaleźć będący w niezłej formie Mateusz Wdowiak. W grę wchodziłby remis pomiędzy tymi formacjami, ale gwiazda Rakowa jest w dużo lepszej formie niż Amaral. I dlatego wyżej cenimy pomocników częstochowian.

Atak Lecha > Atak Rakowa

Mikael Ishak kontra Vladislavs Gutkovskis. W tym pojedynku stawiamy na Szweda. Zdobył w tym sezonie dla Lecha 16 bramek i zanotował 6 asyst w 29 spotkaniach. Bardzo dobrze współpracuje z Amaralem, potrafi cofnąć się po piłkę i wziąć udział w ataku pozycyjnym. Przy dobrej dyspozycji linii pomocy zespołu można być spokojnym o skuteczność kapitana poznaniaków.

Gutkovskis z kolei skutecznością nie grzeszy, ale za to świetnie wpisuje się w profil napastnika jakiego potrzebuje Papszun. Jest wysoki i silny, lubi pojedynki fizyczne z defensorami rywali. Liczby ma jednak dużo gorsze od Ishaka zwłaszcza biorąc pod uwagę liczbę rozegranych meczów. W 37 spotkaniach trafił do siatki 11 razy i zaliczył 6 ostatnich podań. W kwestii finalizowania akcji ma sporo do poprawy. W tej formacji widzimy przewagę Lecha.

Artur Karaszewski

POLECANE

tagi