Kto musi przegrać z kim, czyli walka o czwarte miejsce!

Share on facebook
Share on twitter
received_460852588546692

Przed nami ostatnia kolejka PKO BP Ekstraklasy! Mistrz Polski jest już znany, spadkowicz w 90% również, ale nadal trwa zacięta jak nigdy walka o 4. miejsce w tabeli, które zagwarantuje udział w eliminacjach do Ligi Konferencji UEFA. O pozycję tuż za podium bije się aż 5 drużyn! Przeanalizujmy, co musi się wydarzyć, aby każda się zakwalifikowała.

Warta Poznań

Zacznijmy od końca, czyli od 8. pozycji, na której plasuje się Warta Poznań. Podopieczni Piotra Tworka są w mało komfortowej sytuacji, ponieważ muszą nie tylko sami wygrać swoje spotkanie, ale również liczyć na porażki swoich rywali w wyścigu o Europę. Zieloni w 30. kolejce zagrają w Krakowie z Cracovią, która w ostatnich pięciu spotkaniach ani razu nie przegrała.

Warta zajmie 4. miejsce, jeśli:

 • wygra swoje spotkanie z Cracovią (wtedy ekipa z Poznania będzie miała na swoim koncie 43 punkty)
 • Zagłębie Lubin przegra (wówczas będzie miało 41 punktów) lub zremisuje (42) z Wisłą Płock
 • Śląsk przegra ze Stalą Mielec (42)
 • Lechia przegra z Jagiellonią (42)
 • Piast przegra (42) bądź zremisuje (43) z Wisłą Kraków (jeżeli Piastunki zrównają się punktami z Wartą, to Zieloni będą wyżej, ponieważ lepiej wypadają w meczach bezpośrednich: WAR 0-0 PIA, PIA 0-1 WAR)

Taki układ wyników spowoduje, że to poznaniaków będziemy oglądać latem na europejskich boiskach. Niestety jest to mało prawdopodobny scenariusz – wiele czynników, czasem surrealistycznych, musi się spełnić, aby to Warta zajęła 4. pozycję. Nadzieja umiera jednak ostatnia, więc kibice Zielonych do końca powinni wierzyć w powodzenie misji pod kryptonimem „Europa”.

Zagłębie Lubin

Lubinianie zajmują obecnie 7. miejsce z dorobkiem 41 punktów na swoim koncie. W ostatniej serii gier Miedziowi zagrają na wyjeździe z płocką Wisłą, która w minionej kolejce zapewniła sobie utrzymanie, remisując z Podbeskidziem. Ekipa z województwa Mazowieckiego wypełniła zadanie na ten sezon (wywalczyła sobie byt na kolejne rozgrywki), ale z regularnym zdobywaniem punktów Nafciarze nadal mają problemy. W ostatnich 10 spotkaniach, piłkarze Macieja Bartoszka wygrali zaledwie jeden raz.

Zagłębie zajmie 4. miejsce, jeśli:

 • wygra swoje spotkanie z Wisłą Płock (44)
 • Piast przegra (42) bądź zremisuje (43) z Wisłą Kraków
 • Lechia przegra (42) lub podzieli się punktami (43) z Jagą
 • Śląsk przegra (42) albo zremisuje (43) ze Stalą
  * wynik Warty nie ma znaczenia – Zieloni w przypadku wygranej będą mieć 43 punkty

Jeżeli wszystkie te warunki się spełnią, Miedziowi będą czwartą drużyną, która będzie reprezentować Polskę w Europie. Podobnie jak w przypadku Warty, mnogość tych czynników sprawia, że trudno sobie wyobrazić scenariusz, w którym podopieczni Martina Seveli zakończą sezon na 4. pozycji. Nie takie historie jednak futbol widział.

Śląsk Wrocław

Przechodzimy do drugiego przedstawiciela Dolnego Śląska, czyli 6. Śląska Wrocław. Piłkarze Jacka Magiery w ostatniej kolejce pokonali 3-2 Wartę, dzięki czemu na poważnie włączyli się do walki o 4. pozycję. Tutaj mamy już do czynienia z sytuacją, w której zarówno zwycięstwo, jak i nawet remis mogą dać upragniony awans do eliminacji europejskich pucharów.

Jeśli Śląsk wygra ze Stalą Mielec, wystarczy, że:

 • Piast przegra (42) bądź zremisuje (43) z Wisłą Kraków
 • Lechia przegra (42) bądź zremisuje (43) z Jagiellonią
  * wyniki Zagłębia i Warty nie mają znaczenia – w przypadku zwycięstw obu drużyn, i tak będą one miały mniej punktów niż zwycięski Śląsk

Jeśli Śląsk tylko zremisuje ze Stalą, awansuje tylko, jeżeli:

 • Piast przegra (42) z Wisłą Kraków (Jeśli Piastunki zremisują, zrównają się punktami ze Śląskiem. Trzeba zagłębić się w regulamin rozgrywek, bo w meczach między tymi ekipa raz 2-0 wygrał Śląsk, a raz tak samo Piast. Oznacza to, że identyczne są liczba punktów w meczach między tymi drużynami, różnica bramek, nawet różnica bramek wg zasady UEFA premiującej bramki na wyjeździe, więc o kolejności w tabeli decyduje różnica bramek we wszystkich meczach. Na ten moment Piast jest lepszy (37:29) od Śląska (35:31), ale wszystko może rozstrzygnąć się w ostatniej kolejce.)
 • Lechia przegra (42) z Jagiellonią
 • Zagłębie przegra (41) lub zremisuje (42) z Wisłą Płock
  * wynik Warty nie ma znaczenia – piłkarze z Poznania nawet w przypadku zwycięstwa tylko zrównają się punktami ze Śląskiem, który jednak ma lepszy bilans w meczach bezpośrednich (ŚLĄ 2-1 WAR, WAR 2-3 ŚLĄ)

Przed graczami Jacka Magiery emocjonująca niedziela! Zwycięstwo ze Stalą znacznie przybliży Śląsk do 4. miejsca. Najpierw jednak trzeba faktycznie rozprawić się z mielecką drużyną, co nie będzie łatwe, bo podopieczni Włodzimierza Gąsiora potrzebują punktów, żeby na spokojnie się utrzymać i nie spoglądać na Podbeskidzie,

Lechia Gdańsk

Podopieczni Piotra Stokowca w minionej kolejce tylko zremisowali z Cracovią, przez co zaprzepaścili świetną szansę. Gdyby wygrali, przed ostatnią serią gier plasowaliby się na 4. miejscu z przewagą dwóch punktów nad Piastem i Śląskiem. Nie ma jednak co gdybać, skupmy się na tym, co musi się wydarzyć, żeby Lechia awansowała do europejskich pucharów.

Jeśli Lechia wygra swoje spotkanie, wystarczy, że:

 • Piast przegra (42) bądź zremisuje (43) swój mecz z Wisłą Kraków
  * inne wyniki nie mają znaczenia – w przypadku zwycięstwa Lechii, Warta i Zagłębie nie dogonią Biało-Zielonych, Śląsk może co najwyżej zrównać się punktami, ale jest gorszy w meczach bezpośrednich (LGD 3-2 ŚLĄ, ŚLĄ 1-1 LGD)

Jeżeli Lechia tylko zremisuje z Jagiellonią, następujące warunki muszą zostać spełnione:

 • Piast musi przegrać swój mecz (42) z Wisłą
 • Śląsk musi przegrać (42) lub zremisować (43) ze Stalą
 • Zagłębie musi przegrać (41) lub zremisować (42) z Wisłą Płock
  * wynik Warty nie ma znaczenia – nawet jeśli Zieloni wygrają, to zrównają się z Lechią punktami, ale są gorsi od Biało-Zielonych w meczach bezpośrednich (WAR 0-1 LGD, LGD 1-1 WAR)

Kibice Biało-Zielonych najczęściej będą spoglądać na stadion w Gliwicach, gdzie Piast będzie grał z Wisłą Kraków. Strata punktów przez Piastunki da Lechii niepowtarzalną szansę na wskoczenie na 4. pozycję. Krok pierwszy to korzystny wynik z Jagiellonią.

Piast Gliwice

Kończymy stawkę na Piaście, który w tej chwili jest 4. zespołem PKO BP Ekstraklasy. Podopieczni Waldemara Fornalika są w najlepszej sytuacji, bo w przypadku zwycięstwa automatycznie kwalifikują się do eliminacji europejskich pucharów bez konieczności spoglądania na wyniki innych drużyn. Jeśli jednak Piast tylko zremisuje, więcej czynników musi być spełnione, aby Europa zawitała latem do Gliwic.

Jeśli Piast zremisuje z Wisłą Kraków, wystarczy, że:

 • Lechia przegra (42) lub zremisuje (43) z Jagiellonią
 • Śląsk przegra (42) bądź zremisuje (43) ze Stalą Mielec
 • Zagłębie przegra (41) lub zremisuje (42) z Wisłą Płock
 • Warta przegra (40) lub zremisuje (41) z Cracovią

Co ciekawe, Piast jako jedyna drużyna z tego peletonu może utrzymać 4. miejsce nawet w przypadku porażki. Jeśli faktycznie Piastunki ulegną Wiśle Kraków, to Lechia musi przegrać z Jagiellonią, Śląsk musi został pokonanym przez Stal, Zagłębie musi przegrać z Wisłą Płock, a Warta musi przegrać lub zremisować z Cracovią.

To już komplet zmiennych, na które zacieramy ręce w ostatniej kolejce PKO BP Ekstraklasy. Czekamy na emocje, których, miejmy nadzieję, na koniec ligi nie zabraknie!

Kuba Kowalikowski
Kliknij w zdjęcie, aby odwiedzić profil autora na Twitterze!