Szalone wyniki w ostatniej kolejce! Kto awansował, a kto spadł z III ligi?

Share on facebook
Share on twitter
26.03.2022 Warszawa
Pilka nozna
III Liga 2021/2022
Polonia Warszawa - Jagiellonia II Bialystok
N/z Wojciech Fadecki, gol, bramka, strzela bramke, radosc
Foto Adam Starszynski / PressFocus

26.03.2022 Warsaw
Football
3rd league 2021/2022
Polonia Warszawa - Jagiellonia II Bialystok
Wojciech Fadecki, gol, bramka, strzela bramke, radosc
Credit Adam Starszynski / PressFocus

W III lidze zakończył się sezon 2021/2022. Wiemy już, kto oficjalnie awansował o szczebel wyżej, a jakie drużyny spadną do IV ligi, czyli na piąty poziom rozgrywkowy w Polsce.

Grupa 1 – Łódzka/Mazowiecka/Podlaska/Warmińsko-Mazurska

W tej grupie gra najwięcej, bo 19 zespołów, jednak warto na początku zaznaczyć, że spada aż 6 drużyn. Stąd też roszady i walka w tabeli były niesamowite. Praktycznie do ostatniej kolejki musieliśmy czekać na ostateczne rozstrzygnięcie. Mimo zaciętej walki między Legionovią Legionowo oraz Polonią Warszawa, to właśnie ci drudzy w ostatniej serii rozgrywek pokonali na wyjeździe Wissę Szczuczyn 1:3 i zostali mistrzem III ligi grupy 1. W 36. meczach zdobyli 81 punktów, o jedno oczko więcej niż drużyna z Legionowa. 3. miejsce zajął Świt Nowy Dwór Mazowiecki, ale zdobyli oni zaledwie 59 punktów, co pokazuje jak ogromna była różnica między tymi ekipami. Przed ogromną szansą stanęła Błonianka Błonie, która mogła zająć miejsce Świtu, jednak w ostatniej kolejce przegrała nieznacznie z Legionovią 1:2, mimo że to ekipa z Błonia pierwsza wyszła na prowadzenie w tym meczu. Wśród sześciu zespołów, które opuszczą III Ligę znalazły się: KS Kutno, GKS Wikielec, Znicz Biała Piska, Mamry Giżycko, Sokół Aleksandrów Łódzki i Wissa Szczuczyn.

Grupa 2 – Wielkopolska/Kujaw.-Pom./Pomorska/Zachodniopom.

Tutaj sytuacja była podobna do grupy pierwszej, choć przepaść było widać troszkę mniejszą. Kotwica Kołobrzeg od początku sezonu obrała sobie jasny cel, jakim był awans o szczebel wyżej. Do ostatniej kolejki jednak walczyli o ten awans z drużyną Olimpii Grudziądz, która niespodziewanie jednak przegrała swój ostatni mecz 1:0 na wyjeździe ze Świtem Skolwin. Olimpijczycy zdobyli 77 punktów, o jeden mniej niż mistrz. Trzecia Unia Janikowo zdobyła 60 oczek. Z ligą pożegnały się trzy drużyny – Bałtyk Koszalin, Kluczevia Stargard oraz Elana Toruń, która nie przystąpiła do rundy wiosennej z powodu ogłoszenia upadku klubu.

Grupa 3 – Opolska/Śląska/Dolnośląska/Lubuska

W grupie numer 3 rolę samotnego lidera obrał zespół rezerw Zagłębia Lubin. W 34 meczach zgromadzili oni 77 punktów. Mimo, że przez pierwsze niespełna 20 kolejek nie mogli objąć prowadzenia w tabeli, później już go nie oddali. Druga Ślęza Wrocław zakończyła sezon z wynikiem 69 punktów, a 3. miejsce zajęła ekipa Polonii Bytom z dorobkiem 65 punktów. Z ligą pożegnała się drużyna Piasta Żmigród, która w ostatniej kolejce zremisowała z liderem 2:2. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku wygranej Piast mógłby się utrzymać w III lidze. Taki sam los podzieliły Karkonosze Jelenia Góra oraz Foto-Higiena Gać.

Grupa 4 – Małopolska/Świętokrzyska/Lubelska/Podkarpacka

Podobnie jak w poprzedniej grupie, w tym przypadku pierwszy zespół lekko zaznaczył przewagę nad resztą stawki. Ciekawym jest fakt, że dopiero po 30. kolejce Siarka Tarnobrzeg zajęła pozycję lidera. Przez większość sezonu to Avia Świdnik dyktowała warunki w tabeli, jednak to zawodnicy z Tarnobrzegu cieszą się z tytułu i awansu. Zdobyli najmniej punktów ze wszystkich mistrzów swoich grup, bo 72. To wystarczyło do zajęcia pierwszego miejsca, bowiem drugi ŁKS Łagów zakończył sezon z 66 punktami, tyle samo co ekipa Chełmianki Chełm. Co ciekawe obie ekipy miały 20 zwycięstw, 6 remisów i 8 porażek. Z tej grupy spadało równiej więcej drużyn niż z dwóch poprzednich, bo nie trzy a cztery. Były to Wisła Sandomierz, Korona Rzeszów, Tomasovia Tomaszów Lubelski i Wólczanka Wólka.

Tomasz Bolanowski