Klubowe mistrzostwa świata według COVID-19

Share on facebook
Share on twitter
KMŚ

27 kolejka polskiej Ekstraklasy miała rozpocząć się w piątek 13 marca. W wyniku zagrożenia epidemiologicznego rozgrywki zostały wstrzymane i co wszyscy już wiemy wznowione zostaną 29 maja. Polska nie była wyjątkiem jeśli chodzi o wstrzymanie lub zakończenie rozgrywek piłkarskich. Postąpił tak prawie cały futbolowy świat. No właśnie, prawie cały. Jakie kraje w tym okresie pozostały „samotnymi galijskimi osadami”, w których grano w piłkę regularnie? Jak w okresie epidemii wyglądałyby Klubowe Mistrzostwa Świata?

Odmrażanie futbolu

W ostatnim czasie mamy już do czynienia z odmrażaniem świata piłkarskiego. Swoje rozgrywki wznowiła przede wszystkim niemiecka Bundesliga. W piłkę zaczęto grać również m.in. w Korei Południowej, Czechach, na Węgrzech, Estonii, Kostaryce, Armenii czy na Wyspach Owczych. Ruszył już też oczywiście Puchar Polski. My jednak prześwietliliśmy wszystkie możliwe ligi, których wyniki są monitorowane przez portal flashscore.com i które rozgrywały swoje mecze, w miarę regularnie w okresie przestoju Ekstraklasy.

Ta regularność jest przez nas wyrażona rozegraniem minimum 5 spotkań ligowych w okresie od 13 marca 2020 r. do 26 maja 2020 r. Pod uwagę nie braliśmy rozgrywek młodzieżowych, lig drużyn rezerw ani lig kobiecych. Aby wyłonić Klubowego Mistrza Świata okresu pandemii COViD-19 zestawiliśmy wszystkie kluby z wyselekcjonowanych lig oraz wyliczyliśmy ich średnią zdobycz punktową przypadającą na 1 mecz. Klub o największej średniej został w naszym rankingu okrzyknięty Klubowym Mistrzem Świata. Czy została nim ekipa Realu lub Juventusu? Przekonacie się czytając tekst do końca.

Gdzie trwał show?

W jakich krajach w ciągu przerwy Ekstraklasy rozgrywano regularnie spotkania ligowe? Oczywiście każdy miłośnik futbolu wie (m. in. dzięki temu tekstowi Szymona Jańca), że w piłkę cały czas gra się na Białorusi. Do naszego zestawienia załapały się pełne 2 najwyższe klasy rozgrywkowe tego kraju oraz część drużyn z 3 poziomu. Gdzie jeszcze kopano piłkę? Udało się zakończyć sezon ligowy w Nikaragui – tutaj pod uwagę będziemy brali rozgrywki ligowe bez fazy play-off, którą również udało się zakończyć w okresie, w którym cały piłkarski świat się zatrzymał. W piłkę regularnie grano również w Turkmenistanie oraz na Tajwanie.

Najwięcej spotkań rozegrano w Nikaragui (11) oraz w ekstraklasie białoruskiej (w większości wypadków jest to 10 meczów). 7 ligowych kolejek zakończono w tym terminie w Turkmenistanie (część drużyn  ma 7 rozegranych spotkań, a część nawet 9) oraz na Tajwanie (tutaj pół ligi ma rozegranych 7 meczów, a pół 6), 6 na 2 poziomie rozgrywkowym (Pershaya Liga) na Białorusi, a 5 na 3 poziomie. 2 i 3 liga białoruska stanowi pewien wyjątek. Do naszego rankingu załapało się 13 z 14 drużyn drugoligowych oraz 12 z 22 ekip z 3 poziomu rozgrywkowego. Brakujących 11 zespołów zdążyło rozegrać zaledwie 4 spotkania ligowe.

Tadżykistan był blisko aby załapać się do zestawienia jednak rozegrano tam tylko 4 kolejki ligowe w kwietniu po czym liga została zawieszona i do tej pory jej nie wznowiono. Jak widać według flashscore.com regularne rozgrywki we wspomnianym okresie toczyły się zaledwie w 4 krajach na całym świecie. Oczywiście ten popularny portal nie obejmuje wszystkich rozgrywek na świecie, więc jeżeli macie wiedzę, że np. regularnie grano w 2 lidze Timoru Wschodniego to prosimy o taką informację w komentarzach.

Klubowe Mistrzostwa Świata okresu pandemii

Do naszego rankingu klubowego zakwalifikowało się łącznie 67 klubów reprezentujących 6 lig z 4 krajów. Zestawienie można spokojnie nazwać Klubowymi Mistrzostwami Świata ponieważ mamy w nich przedstawicieli 3 różnych regionów świata – Ameryki, Europy oraz Azji.

Rywalizacja była zacięta, a walka o pierwsze miejsce trąciła trochę sporem Hutnika Kraków z Motorem Lublin. Dwóm klubom udało się zdobyć komplet punktów w rozgrywanych w tym terminie spotkaniach, a oostatecznej kolejności zadecydował bilans bramkowy.  Oto 3 najlepsze kluby okresu pandemii, w kolejności od najniższego miejsca na „pudle”:

3 miejsce Klubowych Mistrzostw Świata okresu pandemii przypada ekipie Managua FC. Managua FC[1] – klub pochodzący ze stolicy Nikaragui. Założony w 2006 roku, od 2010 roku gra w najwyżej klasie rozgrywkowej (Liga Primera de Nicaragua). Drużyna ma na swoim koncie 1 Mistrzostwo (Apertura – 2018)[2] oraz jeden puchar krajowy. Według portalu Transfermarkt tylko 1 piłkarz klubu posiada wycenę – jest to hiszpański napastnik – Pablo Gállego (wartość rynkowa 100 tys. EUR). Obecny sezon (Clausura 2020) Managua FC zakończyła jako wicemistrz po przegranym finale fazy play-off z ekipą Esteli.

Srebrnym medalistą Klubowych Mistrzostw Świata okresu pandemii zostaje białoruski Meliorator Zhitkovichi. Klub występuje na 3 poziomie rozgrywkowym w grupie A. Pochodzi z miasta Żytkowicze z południowej Białorusi.

Klubowym Mistrzem Świata okresu pandemii jest Shakhtar Petrikov. Drużyna występuje w 3 lidze białoruskiej w grupie B. Jest to świeżo założony klub. Jego debiut ligowy przypada na obecny sezon. Genezą powstania „Górnika” była chęć założenia przez Shakhtar Soligorsk drużyny filialnej. Trzon zespołu z Petrikova stanowią byli zawodnicy ekipy z Soligorska[3]. Ekipa z Petrikova prócz kompletu punktów (15 punktów w 5 spotkaniach) posiada również największą średnią liczbę zdobytych bramek na mecz (4,20; 21 goli w 5 meczach).

Najlepsze kluby reprezentujące poszczególne kraje to: Managua FC (Nikaragua) zajmująca 3 miejsce w całym zestawieniu, Meliorator Zhitkovichi  oraz Petrikov (Białoruś – obie 3 liga) –  1 i 2 miejsce, Hang Yuen (Tajwan) – 5 miejsce, Altyn Asyr (Turkmenistan) – 13 miejsce.

Aż 4 drużyny z całego zestawienia nie zapunktowały w ogóle w badanym okresie. Na szarym końcu znalazła się drużyna z 3 ligi białoruskiej – Chayka Zelva (0 punktów w 5 meczach, a bilans bramkowy to 2-33).

Jak wypadły wspominane we wstępie ekipy Realu oraz Juventusu? Oczywiście nie chodzi o kluby z Madrytu i Turynu ale ich imienników z Nikaragui – Real Madriz (z miasta Somoto) oraz Juventus Managua. Real zajął 51 miejsce, trochę lepiej poradziła sobie ekipa Juventusu – 35 miejsce.

Poniżej prezentujemy zestawienie wszystkich 67 drużyn, które „zakwalifikowały” się do naszego rankingu:

Patrząc na to zestawienie cieszymy się, że futbol jednak powoli wraca do normalności, oczywiście nic nie ujmując klubom, które uczestniczyły w naszym rankingu.

Kliknij w zdjęcie i obserwuj autora na twitterze.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Managua_FC oraz https://www.transfermarkt.pl/managua-f-c-/kader/verein/31507

[2] Pojęcia Apertura i Clausura są same w  sobie bardzo ciekawe i stanowią na pewno temat na osobny artykuł. Na potrzeby obecnego tekstu przytaczamy tylko definicję zaczerpniętą z polskiej Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Apertura_i_Clausura): Apertura i Clausura – nazwy dwóch niezależnych od siebie części ligowego sezonu piłkarskiego, obowiązujące w większości krajów Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Apertura oznacza Turniej otwarcia i jest przeprowadzana w pierwszej części sezonu (pora roku zależy od modelu przyjętego w danym kraju). Clausura oznacza Turniej zamknięcia i jest przeprowadzana w drugiej części sezonu (pora roku zależy od modelu przyjętego w danym kraju). W wielu państwach (m.in. w Argentynie) tytuł mistrza kraju przysługuje zwycięzcy każdej z obydwu części ligi, toteż podczas jednego sezonu można dwukrotnie wywalczyć to miano (mistrz Apertura i mistrz Clausura).

[3] https://be.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%9A_%D0%A8%D0%B0%D1%85%D1%86%D1%91%D1%80_%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D1%8B%D0%BA%D0%B0%D1%9E oraz https://football.by/news/137625.html oraz https://football.by/news/135022.html