Głos (z) kadry #2 – Przemysław Frankowski i otwarty trening Polaków

Share on facebook
Share on twitter
2021.06.10 Gdansk
Pilka nozna Konferencja Prasowa oraz Trening Reprezentacji Polski
N/z Paulo Sousa
Foto Piotr Matusewicz / PressFocus

2021.06.10 Gdansk
Football Polish Press Conference and Training
Paulo Sousa
Credit: Piotr Matusewicz / PressFocus

Dzisiaj na pytania dziennikarzy na konferencji prasowej odpowiadał skrzydłowy reprezentacji Polski, Przemysław Frankowski. Następnie, o godzinie 17:00 odbył się trening kadry w całości otwarty dla mediów oraz kibiców.

Skrzydłowy Chicago Fire odpowiadał na pytania dotyczące m.in. gry na pozycji wahadłowego, formę sportową, jakie ma oczekiwania odnośnie Euro czy o pierwszy mecz ze Słowacją.

„Czuję się lepszym piłkarzem, bardziej doświadczonym, mam nadzieję, że będę mógł wesprzeć reprezentację”. – tak Frankowski odpowiedział na pytanie odnośnie tego w jakich aspektach jest lepszy niż 3 lata temu, kiedy to Adam Nawałka nie znalazł dla niego miejsca w kadrze na Mundial.

Frankowski odpowiadał też na pytania związane z grą na pozycji wahadłowego, skrzydłowego, czy o oczekiwania Paulo Sousy względem jego gry na tej pozycji. Ponadto został zapytany też o granie akcji jeden na jednego.

„Trener wymaga ode mnie, by grać jak najwięcej piłek do przodu, uruchamiać akcje ofensywne, jak najwięcej dośrodkowywać, aby napastnicy mieli jak najwięcej sytuacji bramkowych” – Frankowski o oczekiwaniach Paulo Sousy wobec niego.

Były zawodnik Jagiellonii Białystok przyznał, że brakuje mu akcji 1 na 1. Był też jednak pełen nadziei, że niedługo tych pojedynków będzie więcej w jego wykonaniu.

Dziennikarze pytali też Frankowskiego o to, jakie ma indywidualne i drużynowe oczekiwania względem Euro. Powiedział też, jak reagował na to, że nie mógł wesprzeć reprezentacji podczas eliminacji do Mistrzostw Świata oraz meczów w ramach Ligi Narodów. Wynikało to z sezonu ligowego w USA i braku zgody klubu polskiego skrzydłowego na jego występ w okienku reprezentacyjnym.

„Byłem bardzo zły z tego powodu, że nie mogłem przyjechać na zgrupowanie reprezentacji” – tak odpowiedział na pytanie odnośnie braku możliwości wsparcia kadry w eliminacjach i Lidze Narodów.

Chciałbym zagrać jak najwięcej na tych mistrzostwach aczkolwiek liczy się drużyna i to, żeby osiągnęła jak największy sukces. – Frankowski, odpowiadając na pytanie o cele indywidualne na Euro.

Przemysław Frankowski był też pytany jaki rezultat kadra może osiągnąć na Euro oraz czego oczekuje on od tego turnieju.

„Najpierw najważniejsze jest pierwsze starcie ze Słowacją, a później możemy myśleć o kolejnych starciach z Hiszpanią i Szwecją” – powiedział skrzydłowy Chicago Fire, krótko odpowiadając na pytanie.

Na koniec polskiego skrzydłowego zapytano o grę na boisku z Robertem Lewandowskim i o jego gesty w ostatnim starciu z Islandią.

„Granie z nim w jednym zespole to jest coś wspaniałego. Jest to najlepszy piłkarz na świecie. Odnośnie gestów, uwag chodziło głównie o sprawy stricte meczowe”.

Na koniec Polak przyznał, że bardzo się cieszy z tego powodu, że kadra przygotowywać na Euro w jego rodzinnych stronach.

Trening

O 17:00 zaczął się nieco ponad godzinny trening reprezentacji Polski, który był otwarty dla kibiców. Udział wzięli w nim wszyscy piłkarze, jednakże Jan Bednarek trenował indywidualnie z boku z powodu urazu. Jednak jak powiedział dziennikarzom podczas treningu rzecznik prasowy reprezentacji Polski, Jakub Kwiatkowski jego występ ze Słowacją na Euro nie jest zagrożony. Trenował też Dawid Kownacki, który w ostatnich dniach miał rwę kulszową. Dzisiaj już jednak trenował normalnie z zespołem.

Element, na którym skupił się na dzisiejszym treningu Paulo Sousa to było rozegranie piłki od tyłu, od obrońców, z wykorzystaniem środkowego pomocnika w postaci Grzegorza Krychowiaka. Właśnie gra linii defensywnej, rozegranie akcji od tyłu szwankowało najbardziej w czerwcowych sparingach reprezentacji. Ponadto ćwiczono też szybkie rozegranie akcji w ataku z wykorzystaniem skrzydłowych, którzy dośrodkowywali piłki do napastników.

Na koniec treningu piłkarze zamiast autografów kopnęli do kibiców kilkanaście oficjalnych piłek Euro 2020. Fani bardzo entuzjastycznie reagowali dzisiaj na każdą strzeloną bramkę, nagradzając ją głośnymi brawami.

Jutro polska kadra odbędzie jeden trening, na który nie będą wpuszczeni kibice. Zacznie się o godzinie 10:30, a pierwsze 15 minut będzie otwarte dla mediów. Po nim odbędzie się konferencja prasowa, a na pytania dziennikarzy będzie odpowiadał lewy obrońca reprezentacji Polski, Maciej Rybus. Najprawdopodobniej reprezentacja będzie już tylko trenować raz dziennie do końca Euro.

Ze stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk relację przygotował Kacper Czuba.