Football’s coming home? Nowy kandydat w wyścigu o Mundial 2030!

Share on facebook
Share on twitter
(201009) -- LONDON, Oct. 9, 2020 (Xinhua) -- Photo taken on Oct. 8, 2020 shows a general view of Wembley Stadium during a friendly match between England and Wales in London, Britain. (Xinhua) - Xinhua -
2020.10.08 Londyn
Pilka nozna, mecz towarzyski
Anglia - Walia
Foto CHINE NOUVELLE/Sipa/PressFocus

!!! POLAND ONLY !!!

Przed nami dopiero eliminacje do Mistrzostw Świata w Katarze, ale już teraz trwają debaty nad tym, kto zorganizuje największą piłkarską imprezę w 2030 roku. Kandydatów nie brakuje, a wczoraj swój akces zgłosiła Wielka Brytania.

Premier Zjednoczonego Królestwa, Boris Johnson w ostatnim wywiadzie dla brytyjskiego dziennika The Sun zapowiedział, że Wielka Brytania i Irlandia wykazują chęci do wspólnego zorganizowania Mistrzostw Świata, które odbędą się za dziewięć lat. Według 56-latka będzie to świetna reklama dla całej wspólnoty po ostatnich burzliwych latach związanych m.in. z Brexitem czy pandemią Covid-19. Co więcej, Johnson gotów jest przeznaczyć prawie 3 miliony funtów na oficjalną kandydaturę. Jeśli faktycznie tak by się stało, w 2030 roku mundial oglądalibyśmy na angielskich, szkockich, walijskich, oraz irlandzkich (Irlandia i Irlandia Północna) boiskach. Wszystkie te federacje piłkarskie miałyby przygotować wspólną ofertę. Oczywiście Zielona Wyspa nie wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa, lecz ona również brałaby udział w organizacji mundialu.

Jesteśmy bardzo zainteresowani, by piłka nożna wróciła do swojego domu w 2030 roku. Myślę, że to odpowiednie miejsce i odpowiedni czas. Wyspy Brytyjskie to kolebka futbolu. Będzie to absolutnie wspaniała rzecz dla całego kraju. – powiedział brytyjskiemu The Sun.

Pozostali kandydaci

Do tej pory znamy cztery oficjalne kandydatury. Z federacji UEFA wpłynęły dwa plany: jeden zakłada, że mundial zorganizują aż cztery państwa (byłby to pierwszy raz w historii futbolu) bałkańskie – Bułgaria, Grecja, Serbia oraz Rumunia, a drugi, że gospodarzami będą Hiszpania i Portugalia. Po jednej ofercie wysłały również federacja afrykańska i południowoamerykańska. W myśl tej pierwszej zorganizowaniem mundialu miałyby się zająć Maroko oraz prawdopodobnie Algieria i Tunezja. Druga zakłada, że za dziewięć lat najlepsze ekipy globu będą rozgrywać swoje mecze na boiskach w Argentynie, Paragwaju, Urugwaju i Chile.

Oprócz potwierdzonych kandydatur, są jeszcze cztery nieoficjalne, które na razie są traktowane bardziej jako „zainteresowania organizacją mundialu”, aniżeli formalne plany. Wśród nich znajduje się właśnie propozycja z Wysp Brytyjskich oraz dwie z Afryki (jedna mówi o tym, że gospodarzem zostanie Kamerun, druga, że będzie to Egipt) oraz jedna z Ameryki Południowej (impreza miałaby być zorganizowania w Kolumbii, Ekwadorze oraz Peru).

Najpierw EURO

Przypomnijmy, że Anglia wykazuje również gotowość do „przejęcia” zbliżających się wielkimi krokami Mistrzostw Europy. Ze względu na pandemię Covid-19, przemieszczanie się między stadionami (które są rozlokowane w aż 12 różnych krajach) jest niewskazane, bo groziłoby to sporą liczbą zakażeń. Zatem organizacja EURO w jednym kraju, tym bardziej tak związanym z futbolem, to fantastyczna wiadomość dla wszystkich kibiców!

Kuba Kowalikowski
Kliknij w zdjęcie, aby odwiedzić profil autora na Twitterze!