Bednarek jak skała, Lewandowski poniżej oczekiwań. Noty za mecz z Albanią

2021.10.12
Football Polish National Team
World Cup qualifiation Qatar 2022
Albania - Poland

Reprezentacja Polski pokonała w kluczowym meczu eliminacji do Mistrzostw Świata 2022 w Katarze, Albanię 1:0 po golu Karola Świderskiego w 77. minucie. ,,Biało-czerwoni” spisali się słabo w pierwszej połowie, ale w drugiej imponowali determinacją i czujnością, szczególnie w obronie. Znów nosa do zmian miał Paulo Sousa, który wprowadził zawodników, którzy odnotowali trafienie i zaliczyli asystę.

Wojciech Szczęsny – 5 – Ocena wyjściowa. Nie miał zbyt wiele pracy. Albańczycy nie sprawili naszemu golkiperowi wielu problemów.

Jan Bednarek – 7 – Zwykle to Kamil Glik jest szefem polskiej defensywy, ale dziś tą pałeczkę przejął Jan Bednarek. Stoper Southampton był dziś generałem obrony. Agresywny w odbiorze, bardzo dobrze grający w kontakcie. Z łatwością kasował akcje rywali. Dobrze też wyprowadzał futbolówkę. Szkoda tylko, że załapał żółtą kartkę, przez co będzie pauzował w najbliższym spotkaniu z Andorą. Mimo wszystko, Bednarek zaliczył fantastyczny występ, być może najlepszy w narodowej kadrze.

Kamil Glik – 6 – Dziś lepiej wyglądał od niego Bednarek, ale Glik również spisał się wyśmienicie. Dominował w powietrzu, wygrywając wszystkie pojedynki.

Paweł Dawidowicz – 6 – Kolejny mecz zawodnika Hellasu Werona bez poważnej gafy. Czujny w obronie, dobrze czytał grę, skutecznie zatrzymywał graczy drużyny przeciwnej.

Tymoteusz Puchacz – 5 – Waleczny, zdeterminowany, grający bardzo dobrze w defensywie. Nie popełnił żadnego poważnego błędu, był czujny i skoncentrowany. Mamy jednak wrażenie, że zabrakło go w ofensywie. Początkowo wystawiliśmy mu szóstkę, ale obniżyliśmy za głupią żółtą kartkę, która wyeliminowała go ze spotkania z Andorą.

Kamil Jóźwiak – 4 – Dziś lepszy w obronie, niż w ataku. Liczyliśmy jednak na więcej. Brakowało jego rajdów na skrzydle.

Grzegorz Krychowiak – 4 – Pierwsze 15 minut jak z koszmaru, na 6 pojedynków, wygrał zaledwie jeden. Jego głupia strata mogła zakończyć się golem dla Albanii, ale na jego szczęście rywale grali dzisiaj słabo. W drugiej połowie zrehabilitował się za postawę w pierwszej odsłonie, aczkolwiek koncertowo zmarnował idealną szansę na zdobycie trafienia, próbując podać do jednego z kolegów, zamiast strzelać na bramkę.

Jakub Moder – 2 – Zaczął spotkanie przyzwoicie, ale z każdą upływającą minutą prezentował się coraz gorzej. Grał na tyle źle, że Paulo Sousa ściągnął go z murawy po pierwszej połowie. I zasłużenie, bo Moder był najsłabszym punktem drużyny. Podawał z dużą niedokładnością, notował mnóstwo strat, a do tego paskudnie wykonywał stałe fragmenty gry.

Piotr Zieliński – 6 – W pierwszej połowie obok Jana Bednarka, najlepszy na placu. W drugiej połowie podtrzymał swój poziom. Do momentu zdobycia bramki przez Świderski, jako jedyny oddał celny strzał w meczu. Wiedział co zrobić z futbolówką przy nodze, próbował kreować grę. Świetnie również pracował w obronie, ratując m.in. zespół przed stratą gola w pierwszym kwadransie. Naprawdę przyjemnie się patrzy na ,,Ziela” pod skrzydłami Paulo Sousy. Wreszcie szkoleniowiec wydobył najlepsze cechy z pomocnika Napoli w kadrze.

Adam Buksa – 5 – Aktywny w walce o piłkę, szczególnie w pierwszej połowie. W drugiej odsłonie osłabł, choć duży wpływ mogła mieć na to żółta kartka, którą otrzymał za starcie z rywalem.

Robert Lewandowski – 3 – Nasz kapitan już od czterech spotkań, włączając też te ligowe, nie potrafi strzelić gola. Taka niechlubna seria nie zdarza mu się często. Dziś był momentami niewidoczny, a gdy już był przy piłce, to popełniał złe decyzje. Liczymy, że na listopadowym zgrupowaniu ,,Lewy” odblokuje się i znów zacznie zdobywać bramki.

Mateusz Klich – 5 – Do momentu asysty prezentował się źle, ale koniec końców, to on jest jednym z autorów zwycięstwa Polaków nad Albanią. Po jego doskonałej centrze, Karol Świderski trafił do siatki.

Karol Świderski – 6 – Po raz kolejny pokazał, że jest wartościowym zmiennikiem i niezawodnym żołnierzem Paulo Sousy. Świetnie wykończył akcję bramkową, wchodząc za plecami obrońcy i pokonując Berishę. Kolejne udane ,,wejście smoka” mogło sprawić, że napastnik PAOK-u na dłużej wywalczy miejsce w reprezentacji, nawet przy powrotach Arkadiusza Milika czy Krzysztofa Piątka.

Przemysław Frankowski – 5 – Pokazał się z bardzo dobrej strony w obronie, ale zagrał za krótko, żebyśmy mogli ocenić go wyżej.

Bartosz Bereszyński i Michał Helik – grali za krótko, żeby ich ocenić.